Osveta ako cesta k porozumeniu si navzájom

Rozumieť si, je niekedy veľmi náročné. A ak sa k tomu pridá handicap, situáciu to neuľahčuje. Čo však môže pomôcť, je práve osveta. A cez ňu priblíženie toho, čo je navonok nezrozumiteľné, ako vo svojej podstate jednoduché. Je to spôsob ako ukázať, že niekedy stačí naozaj len málo a porozumenie “je na svete”.

Toto si uvedomujeme aj pri našej práci a preto svoje aktivity smerujeme tiež do tejto oblasti. Cieľové skupiny môžu byť rôzne – bez ohľadu na vek, či profesiu. Porozumenie je možné. Ako príklady dobrej praxe Vám chceme predstaviť tri osvetové aktivity, ktoré sme realizovali túto jeseň.

V dňoch 09. 10. – 11. 10. 2024 sa na Gymnáziu na Konštantínovej 2 v Prešove organizovalo celoškolské podujatie s názvom “Nešepkajme o duševnom zdraví…”. V rámci neho sme boli pozvaní zrealizovať workshop, prostredníctvom ktorého sme študentom dvoch tried priblížili témy ako (ne)vidí človek so zrakovým postihnutím, ako sa to prejavuje na jeho správaní a pohybe. Študenti sa oboznámili s typmi bielych palíc, na čo sa používajú a sami si vyskúšali chôdzu s bielou palicou a simulačnými okuliarmi vo svojich triedach. Do workshopu sme zahrnuli aj problematiku parkovania e-kolobežiek a v skupinách, pri riešení konkrétnych problémových situácií, sme si vysvetlili, ako to súvisí s pohybom osôb so zrakovým postihnutím po uliciach mesta. Bolo úžasné pozorovať, ako už po 45 minútach poznávania “sveta nevidiacich” študenti začali sami chápať, že parkovanie e-kolobežky pri trávniku nie je až tak veľmi dobrý nápad. Tešíme sa z toho a veríme, že aj ich iniciatívou bude správne parkovaných e-kolobežiek v meste Prešov omnoho viac.

Študentka GK2 si skúša chôdzu s bielou palicou v triede v uličke medzi lavicami. Na očiach má simulačné okuliare.

Študentka GK2 si skúša chôdzu s bielou palicou v uličke medzi lavicami.

Na pozvanie Centra podpory študentov na Prešovskej univerzite sme pre zamestnancov viacerých pracovísk pripravili odborný seminár na tému “Komunikácia a sprevádzanie zrakovo postihnutých osôb” so zameraním na cieľovú skupinu vysokoškolských študentov. 13 účastníkov sa dozvedelo informácie o službách ÚNSS, o samotnom zrakovom postihnutí a ako ovplyvňuje život človeka. Oboznámili sa s rôznymi kompenzačnými pomôckami a mali možnosť vyskúšať si techniky sprevádzania a komunikácie osôb so zrakovým postihnutím. Dané stretnutie prinieslo mnoho otázok – či je možné, aby študent so zrakovým postihnutím štúdium zvládol, čo obnáša príprava prostredia VŠ, štúdia, či učebných materiálov a mnoho iného. Priestor dostalo aj zdieľanie sa s doterajšími skúsenosťami a my veríme, že to otvorí cestu väčšiemu počtu vysokoškolských študentov na tejto univerzite. Vôľa určite je.
V popredí sediaci účastníci, sledujúci demonštráciu techniky sprevádzania osoby so zrakovým postihnutím, ktorú predvádzajú lektorka UNSS a účastníčka seminára. V pozadí prezentácia.

Demonštrácia sprevádzania osoby so zrakovým postihnutím s účastníčkou seminára.

Posledným dobrým príkladom bol Deň Otvorených Dverí nášho Krajského strediska v Prešove, ktorý sme pripravili pri príležitosti Medzinárodného dňa nevidiacich. Pripomínali sme si ho 13. novembra. V tento deň nás boli navštíviť žiaci zo ZŠ Československej armády v Prešove. Vyskúšali si kompenzačné pomôcky, zabavili sa s Braillovým písmom, spoznali naše stredisko s bielou palicou a bez zraku nastrúhali aj mrkvu na dobrý šalát. Bolo veľa zábavy, ale aj “učenia” sa nového, lebo “svet nevidiacich” má veľa čo ponúknuť.

Žiaci ZŠ Československej armády v Prešove si skúšajú kompenzačné pomôcky pre nevidiace a slabozraké osoby.

Žiaci si skúšajú kompenzačné pomôcky pre nevidiace a slabozraké osoby.

Porozumenie je cesta. Niekedy kľukatá, ale vždy stojí za to. Lebo na konci je v ideálnom prípade spokojnosť oboch strán. A to predsa chceme.