Trpezlivo pracovali, rekonštruovali, reinštalovali a 15. mája 2017 slávnostne opäť otvorili svoje brány. Múzeum špeciálneho školstva v Levoči sa skutočne pripravilo na návštevníkov s akýmkoľvek druhom zdravotného postihnutia. Hneď pri vstupe do múzea nájdete informácie o aktuálnej výstave a pôdorysy jednotlivých podlaží expozície, samozrejme, v reliéfnej podobe, jednotlivé zbierkové predmety a repliky sú ošetrené popismi v Braillovom písme, múzejníci pamätali aj na sprievodcu v posunkovom jazyku.
Štyri celky
Stála expozícia je rozdelená do štyroch samostatných celkov, ktoré vás povedú históriou vzdelávania ľudí so zdravotným postihnutím. Začína sa, ako inak, od Adama, a to históriou najstarších slovenských ústavov a špeciálnych škôl pre nevidiacich, nepočujúcich, mentálne a telesne znevýhodnených.
Neprehliadnuteľnými sú vzácne učebné pomôcky pre zrakovo postihnutých z autorskej dielne Viliama Hrabovca, ktoré sa používali v najstaršej škole pre nevidiacich až do 80. rokov 20. storočia.
Druhé podlažie budovy je, na rozdiel od ostatných miestností, ponorené do ticha. Študenti špeciálnej a liečebnej pedagogiky (no nie len oni, vítaný je každý nadšenec) sa tu môžu zahĺbiť do viac ako 4 000 knižných titulov – odbornej literatúry, novín, časopisov, kalendárov a publikácií v Braillovom písme. A veruže tu budete naozaj v dobrej spoločnosti.
Na stene po celej dĺžke miestnosti sa totiž nachádzajú reliéfne portréty zakladateľov ústavov pre zdravotne znevýhodnených. Zoznámiť sa môžete napríklad s Louisom Braillom, Hieronymom Lormom, no aj s ďalšími nezabudnuteľnými osobnosťami.
Špeciálno-pedagogická knižnica so študovňou poskytuje svoje služby len prezenčne. Vynikajúcou správou však je, že sa postupne pracuje na digitalizácii celého fondu, ktorý by mal byť sprístupnený na internetovej stránke múzea. (prvých 300 titulov je už k dispozícii prostredníctvom Digitálnej knižnice na webovej stránke múzea)
Veľké ucho a oko
Štyri samostatné ostrovy, nadrozmerný 3D model ľudského ucha a oka, vzdelávacie programy pre žiakov so sluchovým postihnutím prostredníctvom interaktívnej tabule, vysoko a v priestore umiestnené, sťahovateľné, trojrozmerné kocky. To čaká návštevníkov v ďalšej miestnosti.
Na jednotlivých ostrovoch nájdete vzácne historické, ale i súčasné učebné pomôcky pre žiakov s mentálnym, zrakovým, sluchovým postihnutím a autizmom. Lákadlom pre najmenších je nepochybne nadrozmerné Človeče, nehnevaj sa! Ste zvedaví, s akými figúrkami sa hrá? Naozaj vám máme prezradiť všetko? Dominantou najväčšej a zároveň poslednej miestnosti stálej expozície je obrovská kocka. Návštevník prostredníctvom jednoduchých kvízových otázok podrobí skúške svoj hmat, zrak, sluch a čuch. Pravá strana sa týka nevidiacich, ľavá nepočujúcich. Vidieť môžete rôzne historické kompenzačné, učebné pomôcky, hry a reliéfne mapy.
Pozvánka do Múzea špeciálneho školstva v Levoči na stiahnutie, JPG, 1,6MB
Raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť
Ostatné tajomstvá Múzea špeciálneho školstva v Levoči už musíte objaviť sami. Od pondelka do piatka, v zimnom období od 8.00 do 16.00 hod. (posledný vstup je o 14.30), v letnej sezóne je múzeum otvorené do 16.30 hod., s posledným vstupom o 15.00 hod. Do stálej expozície, na výstavy a iné múzejné podujatia je jednotné vstupné: dospelí 2 eura, žiaci, študenti, seniori nad 60 rokov, sprievodcovia ZŤP 1 euro, ZŤP, ZŤP/S a deti do 6 rokov zdarma.
A už len dve malé upozornenia: ak budete mať záujem o skupinovú prehliadku (viac ako 10 návštevníkov), je lepšie objednať sa vopred. Ak sa budete chcieť len tak usadiť a pozrieť si dokumentárny film so zameraním na špeciálne školstvo a zdravotné znevýhodnenie, môžete. V priestoroch múzea sa nachádzajú dve oddychové zóny.
Príjemný kultúrny zážitok!