ZO Stará Ľubovňa tento rok “brailovala s radosťou”!

Začiatkom tohto roka sa členovia ZO č. 46 Stará Ľubovňa rozhodli, že by sa radi zoznámili s Braillovým písmom. Dôvodom bolo ich presvedčenie, že Braillové písmo im pomôže jednoducho a efektívne získavať informácie z okolia a tiež sa chceli naučiť niečo nové, napriek svojmu veku a životnej situácií. Rozhodli sa, že sa chcú posúvať ďalej a zoznámiť sa s Braillovým písmom, s pomôckami na jeho učenie a stretnúť sa s ním na miestach, kde sa prakticky používa a sprístupňuje nevidiacim informácie o tom, čo nemôžu sami vidieť.

Aj preto podali žiadosť do Grantu UNSS so svojím projektom „Brailujeme s radosťou!“, ktorého cieľom bolo zvýšenie povedomia členov ZO Stará Ľubovňa o prístupnosti prostredníctvom Braillovho písma a návšteva miest, ktorých prevádzkovatelia berú zvýšený ohľad na prístupnosť a využívajú na to aj Braillovo písmo.

Prvou aktivitou bolo oslovenie Slovenskej autority pre Braillovo písmo, Michala Tkáčika, ktorý im ukázal, ako sa Braillovo písmo môže stať súčasťou ich každodenných praktických činností.

V mesiacoch jún a júl pracovníčka Krajského strediska ÚNSS v Prešove, Katarína Šmajdová Búšová, pripravila 3 praktické workshopy, ktorých sa zúčastnilo 5 členiek základnej organizácie: „Cieľom bolo, aby aj cez zábavnú a praktickú formu účastníci workshopov pochopili, že Braillovho písma sa nemusia obávať. Aby seba samých otestovali v oblasti hmatu, alebo pochopenia princípu brailovho znaku, a následne zistili, že sa dokážu Braillovo písmo naučiť. Sami dospeli k tomu, že ak chcú, pôjde to a nepotrebujú na to ani drahé a zložité pomôcky, čo býva často mylná predstava. Dôležité je, aby si sami premysleli a dali svoj cieľ, aké miesto a využitie bude mať Braillovo písmo v ich živote.“

Účastníčky workshopu na poslednom stretnutí s lektorkou Katarínou Šmajdovou Búšovou - spoločná selfie. V rukách držia kolíčkové písanky.

Účastníčky workshopu “Brailujeme s radosťou!” s lektorkou workshopov.

V mesiaci august členovia pokračovali v „brailovaní“ na Ľubovnianskom hrade, kde sa aj pomocou Braillovho písma oboznamovali s exponátmi múzea. Aktivity sa zúčastnilo 12 členov základnej organizácie a sprevádzali ich pracovníčky Krajského strediska ÚNSS Prešov, Marianna Vavrová a Martina Mikolajová. Andrea Kafková, koordinátorka projektu sa vyjadrila: „Táto návšteva bola pre nás podnetná nie len v tom, že sme sa mali možnosť stretnúť sa s Braillovým písmom v praktickom prostredí, ale „otestovali“ sme tiež prístupnosť samotného hradu, exponátov a komentovanej prehliadky. Aj na základe našich skúseností a spätnej väzby pre správcov múzea by bolo možné niektoré prvky v tejto oblasti vylepšiť.“

Spoločná fotografia časti účastníkov aktivity a pracovníčok KS – Mariannou Vavrovou a Martinou Mikolajovou pred vstupom na hradné nádvorie. V pozadí výhľad na pohoria v okolí Starej Ľubovne.

“Brailovanie” na Ľubovnianskom hrade

Predsedníčka ZO Stará Ľubovňa, Mária Šuťáková sa vyjadrila: „Zúčastnila som sa v Ľubovnianskej knižnici ako jedna z účastníčok workshopu o výučbe Braillovho písma pod vedením vedúcej krajského strediska, Kataríny Šmajdovej. Oboznámila som sa o význame a používaní Braillovho písma, a tiež, aký má veľký význam správne rozcvičiť prsty a ruky, aby sa stali citlivé pri rozlišovaní šesťbodu. Natrénovala som si orientáciu šesťbodu a tiež som si vyskúšala písať Braillové písmo na kolíčkovej písanke. Nacvičila som si, ako sa správne orientuje v texte napísanom v Braillovom písme. Workshop má pre mňa veľký význam a je pre mňa obrovským prínosom. Aj naďalej pokračujem s výučbou Braillovho písma, aby som ho mohla používať v bežnom živote, čo mi uľahčí zvládať každodenné povinnosti omnoho ľahšie ako doteraz.“

Predsedníčka ZO Stará Ľubovňa, Mária Šuťáková, a koordinátorka projektu Andrea Kafková si skúšajú písanie brailovej abecedy na kolíčkovej písanke

“Brailovanie” s kolíčkovou písankou.

Veľmi sa tešíme, že sme mohli z krajského strediska prispieť aj týmto spôsobom k šíreniu Braillovho písma a inšpirovaniu k tomu, aby sa ho ľudia nebáli naučiť.