Gólové skóre Bielej pastelky 2017

Nevidiaci vidí tmu? Ako funguje Braillovo písmo? Vďaka tejto vecičke si nepreleje pohár? A toto mu povie, akej farby má tričko? A naozaj môže mať aj dotykový telefón? Takéto a mnoho ďalších otázok sa na nás v piatok 22. septembra sypalo v informačnom stánku v ZOC Max v Prešove. Biela pastelka 2017 sa od 10.00 do 17.00 návštevníkom snažila ukázať, ako sa žije poslepiačky.

Zbierkový tím
Fotografia: Zbierkový tím

Naše informačné stánky sa prehýbali pod ťarchou kompenzačných a optických pomôcok, spoločenských hier pre ľudí so zrakovým postihnutím a informačných materiálov. Návštevníci listovali v „bodkovaných“ knihách, ale aj sami si mohli Braillovým písmom napísať ľubovoľný text či prejsť sa s bielou palicou. Vďaka spoločnosti Novartis a Alcon si záujemcovia mohli bezplatne nechať vyšetriť očné pozadie a vnútroočný tlak. Privysoké hodnoty môžu viesť k vzniku glaukómu, prinízke k deformovaniu očnej gule. Vyšetrenie bolo bezkontaktné, bezbolestné a výsledok známy ihneď. Nad všetkým držal stráž ambasádor Bielej pastelky 2017, niekoľkonásobný futbalista roka Marek Hamšík.

Meranie zrakových parametrov
Fotografia: Meranie zrakových parametrov

„Veľké ĎAKUJEME patrí dobrovoľníkom zo základných a stredných škôl, ktorí nám pomáhali oslovovať ľudí v uliciach miest a obcí Prešovského kraja,“ hovorí krajská koordinátorka Žofia Teplická. „Vďaka ich ochote a energii sa nám podarilo vyzbierať nádherných 22 468,12 €. Ďakujem našim členom aj pracovníkom, že obetavo a na plné obrátky chystali všetko potrebné, aby zbierka mohla prebehnúť hladko a s čo najlepším výsledkom. V neposlednom rade patrí naša vďaka celoslovenským a regionálnym partnerom – bez ich podpory by sa zbierka nemohla uskutočniť. Ďakujeme.“

A aké je celkové gólové skóre Bielej pastelky 2017? Hrubý výnos dosiahol čiastku 193 011,04 €, z čoho čistý výnos predstavuje 174 025,29 €.

Koncert v Humennom
Fotografia: Koncert v Humennom

Verejnú zbierku Biela pastelka organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska už od roku 2002 a aj vďaka jej výťažku môže poskytovať svoje služby všetkým záujemcom na celom území bezplatne. Všetky aktuálne informácie sústreďujeme na www.bielapastelka.sk a na Facebooku Bielej pastelky.