Múzeum špeciálneho školstva v Levoči pozýva

Plnofarebný katalóg tvorby autorky (a to v slovenskom aj anglickom jazyku), krátke curiculum vitae, recenzia tvorby od akademického maliara Petra Kocáka, prehľady doterajších výstav a tvorba autorky, maľované dáždniky a hodvábne šatky, ale predovšetkým viac ako 20 olejomalieb plných ladných ženských kriviek, motívov inšpirovaných prírodou či fantáziou nabitých abstrakcií. Na to všetko vás chce nalákať Múzeum špeciálneho školstva v Levoči, ktoré vo svojich priestoroch ponúkne od 10. mája do 7. septembra výstavu telesne hendikepovanej maliarky Pavlíny Csápaiovej – Triščovej s názvom Svet maľovaný nohami. „Jej tvorba očarí čistotou a úprimnosťou, no aj výraznou expresívnou emotívnosťou. Typickým znakom jej prác je výrazný, šťavnatý a obsažný kolorit. Jej maľba je tichou hudbou farieb,“ hodnotí výtvarníčkinu tvorbu akademický maliar Peter Kocák.

Pozvánka na výstavu Svet maľovaný nohami, formát jpg, 609kB

Text pozvánky

Pavlína Csápaiová – Triščová (37), rodáčka z Jarovníc neďaleko Prešova, dnes žije a tvorí v Bratislave. Základné a stredoškolské vzdelanie absolvovala v špeciálnej ZŠ, ale aj integrovane v odboroch ekonomické a obchodné služby a tiež cestovný ruch. Pavlína vyštudovala Prešovskú univerzitu v trojročnom odbore animácia voľno-časových aktivít. Študentské roky ukončila neformálnym kurzom v Dánsku zameranom na ekológiu a život v prírode a tiež kurzom španielčiny v španielskej Alicante a Marbelle. Záujmy a koníčky: jazykovo aktívna Pavlína komunikuje anglicky a španielsky, pasívne poľsky, rusky, nemecky a dánsky. Vo voľnom čase najradšej maľuje, ale venuje sa aj fotomodelingu, plávaniu, lyžovaniu i turistike.

Výtvarné začiatky a prvotiny: Pavlína rozdúchala svoj plamienok lásky k maľovaniu až v Dánsku, vo svojich dvadsiatich piatich rokoch. Dovtedy trénovala kresbu uhlíkom i ceruzou. Po návrate zo zahraničia intenzívne maľuje olejovými farbami či akrylom na plátno, dáždniky, hodvábne šatky a pod. Pre Pavlínu je to najväčší relax a psychohygiena svojho druhu. Jej obrazy odkrývajú najmä ladné ženské krivky, ale dýchajú aj abstrakciou či motívmi z prírody. Pavlína nemá výtvarné idoly, pretože, ako tvrdí, každé dielo je originálne, jedinečné a neopakovateľné.

Od 25. do 27. júna budú hrať prím žiaci 4. a 5. ročníka základných škôl v Levoči. Akrylovými farbami na textil si počas tvorivých dielní priamo s autorkou stvárnia svoje vysnívané prázdniny.

Nech sa páči, prezrite si katalóg k výstave.

Záštitu nad expozíciou prevzalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.