Svidníčania a Poliaci na výlete v Levoči

Predposledný augustový týždeň sa rekreačná chata Čerteš v Medveďom stala na 3 dni prechodným pobytom pre ľudí so zrakovým postihnutím zo Svidníka a Stryszowa z Poľska. Rekreačno-rehabilitačný pobyt bol zameraný na sebaobsluhu a priestorovú orientáciu.

Prvý deň sa niesol v duchu hier spojených so sebaobsluhou, kde sa nevidiaci a slabozrakí učili rozpoznávať látky a strukoviny podľa hmatu. Každý mal na očiach klapky, takže nikto nebol vo výhode. Na druhý deň išli účastníci pobytu na výlet do Levoče, kde navštívili knižnicu a tlačiareň pre nevidiacich. Tam sa oboznámili s výrobou kníh pre nevidiacich v Braillovom písme. Navštívili aj nahrávacie štúdio, kde sa nahrávajú knihy na CD a MP.

Po návšteve knižnice sa vybrali na Mariánsku horu, kde sa pomodlili a oddýchli si v prekrásnom prostredí. Potom zišli do mesta, kde navštívili Chrám sv. Jakuba. Na tretí deň si vyskúšali priestorovú orientáciu – chôdzu s bielou palicou. Pobyt zorganizovala ZO zo Svidníka v spolupráci s organizáciou zo Stryszowa. Svidníčania sa postarali o ubytovanie a stravu a Poliaci o dopravu.

Pobyt sa vydaril po každej stránke, za čo treba poďakovať sponzorom: Nataša Vargová, Ladislav Špak, Ján Škrab, mesto Svidník a Juraj Červak, majiteľ chaty. Poďakovanie patrí aj kuchárkam za chutné jedlá a pomoc, šikovným dievčatám z výboru, ale aj niektorým členkám, ktoré pomáhali pri obsluhe, pri organizovaní hier a dbali na to, aby nikomu nič nechýbalo.