„Zrakáči“ na turistike

V dňoch od 4. do 6. septembra sme sa my – „zrakáči“ zo základnej organizácie ÚNSS vo Svidníku – vybrali na turistický pobyt. Ubytovali sme sa v Mníchovskom potoku, na Floriho chate, kde sme sa ale dlho nezdržali. Hneď po obede sme sa vybrali na pešiu túru cez les do Bardejovských kúpeľov a po návrate na Floriho chatu sme si spravili grilovačku.

Na druhý deň, hneď po raňajkách, sme sa vybrali na ďalšiu túru, tentokrát autobusom do Poľska. Navštívili sme rehabilitačné stredisko pre nevidiacich v Muszyne, kde nás srdečne privítal riaditeľ Bogdan Kalucki. Porozprával nám o stredisku, poukazoval učebne, v ktorých sa učia ľudia, ktorí prišli o zrak v neskoršom veku. Stredisko sa nachádza v peknom parku, označenom vodiacimi líniami tak, že sa v ňom môže smelo prechádzať nevidiaci sám. V Muszyne sme ešte navštívili Biblické záhradky. To miesto urobilo na nás silný dojem. Po ceste naspäť na chatu sme sa zastavili v Leľuchove, kde sme si urobili menší nákup.

Na tretí deň sme navštívili Staroľubovnianský hrad a skanzen, kde sa nám veľmi páčilo. S dobrou náladou a krásnymi zážitkami, hoc aj trochu unavení, sme sa vracali domov. Tohto výletu sa zúčastnili aj poľskí priatelia zo Stryszowa. Výlet sa mohol uskutočniť vďaka pomoci sponzorov a to: grant z ÚNSS, mesta Svidník, mesta Stropkov; pána Vašutu a pána Hirčka, za čo im patri veľké ĎAKUJEME.

Predsedníčka ZO ÚNSS vo Svidníku
Nadežda Muščiková